Familia Rose (The Roses) este o comedie neagră despre un mariaj care se destramă în mod spectaculos. Olivia Colman și Benedict Cumberbatch formează un duo de excepție, cu o chimie atât de naturală încât fiecare schimb de replici devine o plăcere. Dialogurile sunt ascuțite și inteligente, amintind de comediile de studio din anii '90-2000.
Totuși, filmul pare indecis. Oscilează între comedie acidă și dramă emoțională, fără să se dedice complet vreuneia. Dacă vă așteptați la haosul din trailer, pregătiți-vă să așteptați – acțiunea explozivă vine abia în actul final.
Allison Janney impresionează într-un rol scurt, dar memorabil. Kate McKinnon poate părea uneori din alt film și asta nu neaparat intr-un sens rău. O peliculă cu momente strălucite, dar care nu-și atinge întregul potențial.
Bună pentru o seară relaxantă, cu așteptări moderate. Vizionare plăcută!




